Changes are coming ...

Changes are coming ...

Recenzja - Cricut Explore One




Wydaje mi się, że w życiu scrapbookerki najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym wyborem jest zakup maszyny do wycinania scrapek. Na polskim rynku króluje Sizzix Big Shot. Zaraz za nim Press Bos i Wizzard oraz Cricut Cuttlebug. Coraz częściej jednak możemy natknąć się na elektroniczne maszyny np. ploter firmy Brother.
Ponad pół roku zastanawiałam się nad wyborem sprzętu do wycinania. Niemalże od razu zrezygnowałam z Sizzixa ponieważ przerażała mnie wizja dokupywania wykrojników, których ceny nie są niskie. Chciałam dokonać zakupu raz i nie martwić się ograniczeniami. Następnie maszyna firmy Brother. Uważam, że główną wadą tego sprzętu jest fakt, że aby coś wyciąć, trzeba najpierw zeskanować wybrany przez nas wzór. Problem ten nasila dodatkowo fakt, że wzory wielkości kartki A4 są dzielone na pół (z powodu małej pamięci) i wycinane na raty. Musimy być świadomi, że w taki sposób linie nacięć mogą być od siebie zbyt oddalone, co sprawia, że scrapki są mniej dokładne. Przeszukując internet wpadłam w końcu na ploter Cricut Explore, który prawie od razu stał się moim marzeniem.

Jak na razie jestem zachwycona tą maszyną i jej możliwościami. Dzięki podłączeniu do komputera i internetu mogę wgrywać swoje własne wzory i korzystać z biblioteki obrazów. Gdy maszyna jest nowa dostajemy 2 tygodniowy dostęp do całej biblioteki. Mi jednak wystarczy możliwość dodawania własnych wzorów ponieważ można je tworzyć na podstawie plików w formatach : jpg, png, gif, bmp, svg, dxf.

Maszyna ta jak każdy ploter posiada nuż i matę, na której pracuje. Powierzchnia robocza wynosi 30x30 cm. Jak dla mnie jest idealna, bo większość kartek scrapbookingowych ma wymiary 15x15. Mata pokryta jest warstwą kleju dzięki czemu cięty materiał nie przesuwa się, a wszystkie małe elementy z łatwością odczepiają się od scrapki.

Żeby coś wyciąć trzeba mieć dostęp do internetu, gdzie na stronie www.cricut.com/design możemy tworzyć projekty całych prac. Istnieje nawet możliwość wybrania kolorów poszczególnych elementów. W praktyce wygląda to tak:



Cricut wycina w papierze, tekturze, różnego typu materiałach, cienkiej blaszce i drewienkach. Dodatkowo może rysować i embossingować linie do zagięcia. Istnieje też możliwość wycięcia wydrukowanego wzoru.

Cricut wprowadził do obiegu papiery, magnesy i innego rodzaju materiały, które maszyna może ciąć. Do każdego tworzywa należy dobrać siłę noża, jednakże do podstawowych mamy już gotowe opcje. Dodatkowo powstały narzędzia ułatwiające oczyszczanie scrapek i mazaki.

Oto moja lista plusów i minusów tego sprzętu:

Plusy:

  • Co tydzień są dostępne inne darmowe wzory z biblioteki obrazów.
  • Duża biblioteka obrazów.
  • Brak ograniczeń wynikający z możliwości wgrywania własnych wzorów ( w formatach jpg, png, gif, bmp, svg, dxf).
  • Możliwość cięcia w wielu materiałach. 
  • Embossingowanie linii zgięć i rysowanie.
  • Łatwość w obsłudze. 
  • Dostęp do gotowych projektów.
  • Możliwość wycinania wydrukowanych wzorów.
  • Podgląd projektu i możliwość zapisania go.
  • Przemyślane schowki na narzędzia.
Minusy:
  • Siłę noża na własne papiery trzeba ustawiać ręcznie.
  • Ceny wzorów w $.
  • Ciągłe podłączenie do internetu.
  • Nie embossinguje jak Sizzix Big Shot.
  • Siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe :P
Wiem, że dla wielu osób możliwość korzystania ze strony projektowej w języku angielskim jest wadą, ale ja już się przekonałam (dzięki młodszemu bratu), że jest to program na prawdę intuicyjny i nie wymaga znajomości tego języka.

Niebawem zapraszam was na test tej maszyny podczas którego postaram się wykonać całą kartkę.



9 komentarzy :

  1. Witaj. Minęło juz troszke czasu i chciałam się zapytać czy nadal jestes zadowolona z maszyny Cricut. Jak wytrzymuja noze, maty i inne wymienne elementy. pOZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z samej maszyny jestem bardzo zadowolona. Jest ona prosta w obsłudze, samemu można dopasować siłę ostrza do używanych materiałów. Nie zacina się i jest łatwa do wyczyszczenia z ewentualnych ścinków. Noże spisują się dobrze. Gdy zamawiałam maszynę zdecydowałam się na dokupienie noża do głębokiego cięcia, jednakże nadaje się on również do twardszego materiału. Fakt, że ostatnimi czasami używam maszyny bardziej sporadycznie, ale w okresie wakacji używałam jej codziennie, a nadal używam tego samego noża :) Jedynym moim rozczarowaniem jest mata do cięcia. W internecie jest mało informacji co do jej użytkowania i ochrony więc postępowałam według własnego uznania. Niestety bardzo szybko przestała się kleić i aktualnie rozważam opcję zakupu spreju do odnowienia maty. Mam jednak nadzieję, że to z mojej winy przestała się ona kleić. Z doświadczenia mogę doradzić, żeby po każdym użyciu oprócz pozbycia się ścinek oczyścić ją np. wałkiem do czyszczenia ubrań i przygotować folię do chowania jej, gdyż oryginalny plastik, który początkowo zabezpiecza powierzchnię klejącą po kilku razach się nie trzyma. Mimo tego, mata nadal spełnia swoją funkcję i po przyczepieniu papieru za pomocą np. taśmy można nadal wycinać wzory (najlepiej duże). Gdy mata się klei efekty pracy są naprawdę wspaniałe. Wycinałam ażury, a nawet małe litery. Podaję adres do strony z karteczką wykonaną całkowicie wycinankami z Cricut'a http://antiesart.blogspot.com/2016/07/slubna-kartka.html
      Jedyne co mogę dodać to to, że maszyna nie tnie materiału, ale za to radzi sobie z falowaną tekturą (i tu przydaje się nóż do głębokiego cięcia). Inne przydasie np. mazaki czy sprzęt do odrywania i oczyszczania wycinanek są nadal w idealnym stanie i sprawdzają się świetnie :) Sama strona Cricut zapewnia masę wzorów do cięcia, które przez pierwsze chyba 2 miesiące są za darmo, a potem przy wykupieniu pakietu, ale internet zawiera całe mnóstwo plików SVG gotowych dla maszyn tnących.
      Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że konkrety są dobrze ujęte :) Jakby nasunęły się jakieś jeszcze pytania proszę pisać :)

      Usuń
  2. Witam. Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedz która wiele mi wyjaśniła. Kartki Twego dzieła są śliczne i wyjatkowe. Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Hejka. Właśnie zastanawiam się nad kupnem podobnej maszynki, też nie interesuje mnie ciągłe dokupowywanie wykrojników. Mam jedno pytanko. Czy ta maszynka nie pracuje bez internetu? Musi być dostęp do neta jak tylko chcesz pracować? Nie można projektować offline?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym jest cały problem, że maszyna wymaga dostępu do "cricut design space", który nie jest programem do pracy na komputerze, tylko stroną internetową. Wymagane jest więc założenie konta na stronie producenta. Jeżeli ktoś woli pracę na telefonie w aplikacji (która niestety też bez internetu nie ruszy) to istnieje jeszcze wersja plotera z Bluetooth. Z tego co się orientuję, to większość producentów decyduje się na internetową bazę wykrojników, gdyż są one ciągle uzupełniane. Fakt faktem, że większość jest płatna, ale cricut dla każdej maszyny ma bazę darmowych wzorów, a i istnieje możliwość dodawania własnych popranych z internetu i projektowania na bazie zdjęć :)

      Usuń
  4. Witam czy wciaz warto nabyc ten ploter czy to juz kompletny przezytek?a moze jednak da rade?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ploter ten używam już od 4 lat i muszę przyznać, że nadal jest dla mnie niezastąpiony. Z pewnością nie zamieniłabym go na maszyny do których są niezębne metalowe wykrojniki ponieważ one mają tendencję do łamania się i wyginania po iluś użyciach. Ja ze względu na swoje obecne zajęcie albo sama projektuję wzorniki albo korzystam z gotowych w internecie. Mimo rozwoju sprzętu, firma Cricut nie sprawiła, że starsze modele nie nadają się do użytku, a wręcz przeciwnie, można z nich aktualnie korzystać za pomocą programu instalowanego na komputerze. Przed wyborem plotera należałoby się zastanowić do czego będzie potrzebny. Mój sprawnie pisze i wycina na papierze i tekturkach, ale obecnie firma stworzyła również modele do cięcia tkanin i pracy z blaszkami czy cienkim drewnem. Problem polega niestety na tym, że większość nowych końcówek czyli np. właśnie te do materiału są kompatybilne tylko z Cricut Maker. Maty jak i noże pozostały jednak te same. Jedyne co mogę jeszcze dodać to, że możliwość debossingu jak i końcówki do tego zostały dopracowane w najnowszych modelach. Do starszych jest możliwość dokupienia czegoś na wzór pisaka, który najlepiej sprawuje się przy kreśleniu prostych linii w miejscu zagięcia. Jeżeli chodzi o wycinanie i pisanie, to polecam również stare modele :)

      Usuń
  5. Cześć, chciałam sie zapytać o polskie znaki/czcionki dostępne dla tego plotera. Nie miałaś problemu z nimi? mieszkam w UK i nie jestem pewna czy mój problem tkwi w braku polskich znaków na klawiaturze (mam tylko laptop slużbowy na ktory nie moge wgrać dodatkowej klawiatury) czy po prostu większośc czcionek nie ma polskich liter? z góry dzięki za odp ;) pozdrawiam Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie :) Czcionki udostępniane przez ploter nie posiadają niestety polskich znaków. Starałam się to obejść pobierając i instalując w laptopie ozdobne czcionki, które zawierają znaki diakrytyczne. Po wprowadzeniu tekstu, gdy wybieram czcionkę zaznaczam okienko by pokazywał mi tylko czcionki systemowe, dzięki czemu mam pewność, że zawsze będę miała polskie znaki. Rozumiem, że to laptop służbowy i lepiej byłoby nic nie zmieniać, ale można by poszukać opcji paska językowego, który umożliwia zmianę języka klawiatury za pomocą jednego przycisku.Nie jestem co prawda informatykiem, ale laptop z którego korzystam ma możliwość przełączania między językami za pomocą właśnie paska języka, co było wprowadzone w systemie. Od górnie miałam wprowadzoną klawiaturę polską i angielską. Jeżeli włączę klawiaturę angielską od razu tracę możliwość korzystania z polskich znaków. Pozdrawiam :)

      Usuń

Resin Mouse © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka