Changes are coming ...

Changes are coming ...

Changes are coming...

Recenzja - Cricut Explore One
Wydaje mi się, że w życiu scrapbookerki najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym wyborem jest zakup maszyny do wycinania scrapek. Na polskim rynku króluje Sizzix Big Shot. Zaraz za nim Press Bos i Wizzard oraz Cricut Cuttlebug. Coraz częściej jednak możemy natknąć się na elektroniczne maszyny np. ploter firmy Brother.
Ponad pół roku zastanawiałam się nad wyborem sprzętu do wycinania. Niemalże od razu zrezygnowałam z Sizzixa ponieważ przerażała mnie wizja dokupywania wykrojników, których ceny nie są niskie. Chciałam dokonać zakupu raz i nie martwić się ograniczeniami. Następnie maszyna firmy Brother. Uważam, że główną wadą tego sprzętu jest fakt, że aby coś wyciąć, trzeba najpierw zeskanować wybrany przez nas wzór. Problem ten nasila dodatkowo fakt, że wzory wielkości kartki A4 są dzielone na pół (z powodu małej pamięci) i wycinane na raty. Musimy być świadomi, że w taki sposób linie nacięć mogą być od siebie zbyt oddalone, co sprawia, że scrapki są mniej dokładne. Przeszukując internet wpadłam w końcu na ploter Cricut Explore, który prawie od razu stał się moim marzeniem.

Jak na razie jestem zachwycona tą maszyną i jej możliwościami. Dzięki podłączeniu do komputera i internetu mogę wgrywać swoje własne wzory i korzystać z biblioteki obrazów. Gdy maszyna jest nowa dostajemy 2 tygodniowy dostęp do całej biblioteki. Mi jednak wystarczy możliwość dodawania własnych wzorów ponieważ można je tworzyć na podstawie plików w formatach : jpg, png, gif, bmp, svg, dxf.

Maszyna ta jak każdy ploter posiada nuż i matę, na której pracuje. Powierzchnia robocza wynosi 30x30 cm. Jak dla mnie jest idealna, bo większość kartek scrapbookingowych ma wymiary 15x15. Mata pokryta jest warstwą kleju dzięki czemu cięty materiał nie przesuwa się, a wszystkie małe elementy z łatwością odczepiają się od scrapki.

Żeby coś wyciąć trzeba mieć dostęp do internetu, gdzie na stronie www.cricut.com/design możemy tworzyć projekty całych prac. Istnieje nawet możliwość wybrania kolorów poszczególnych elementów. W praktyce wygląda to tak:Cricut wycina w papierze, tekturze, różnego typu materiałach, cienkiej blaszce i drewienkach. Dodatkowo może rysować i embossingować linie do zagięcia. Istnieje też możliwość wycięcia wydrukowanego wzoru.

Cricut wprowadził do obiegu papiery, magnesy i innego rodzaju materiały, które maszyna może ciąć. Do każdego tworzywa należy dobrać siłę noża, jednakże do podstawowych mamy już gotowe opcje. Dodatkowo powstały narzędzia ułatwiające oczyszczanie scrapek i mazaki.

Oto moja lista plusów i minusów tego sprzętu:

Plusy:

 • Co tydzień są dostępne inne darmowe wzory z biblioteki obrazów.
 • Duża biblioteka obrazów.
 • Brak ograniczeń wynikający z możliwości wgrywania własnych wzorów ( w formatach jpg, png, gif, bmp, svg, dxf).
 • Możliwość cięcia w wielu materiałach. 
 • Embossingowanie linii zgięć i rysowanie.
 • Łatwość w obsłudze. 
 • Dostęp do gotowych projektów.
 • Możliwość wycinania wydrukowanych wzorów.
 • Podgląd projektu i możliwość zapisania go.
 • Przemyślane schowki na narzędzia.
Minusy:
 • Siłę noża na własne papiery trzeba ustawiać ręcznie.
 • Ceny wzorów w $.
 • Ciągłe podłączenie do internetu.
 • Nie embossinguje jak Sizzix Big Shot.
 • Siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe :P
Wiem, że dla wielu osób możliwość korzystania ze strony projektowej w języku angielskim jest wadą, ale ja już się przekonałam (dzięki młodszemu bratu), że jest to program na prawdę intuicyjny i nie wymaga znajomości tego języka.

Niebawem zapraszam was na test tej maszyny podczas którego postaram się wykonać całą kartkę.5 komentarzy :

 1. Witaj. Minęło juz troszke czasu i chciałam się zapytać czy nadal jestes zadowolona z maszyny Cricut. Jak wytrzymuja noze, maty i inne wymienne elementy. pOZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z samej maszyny jestem bardzo zadowolona. Jest ona prosta w obsłudze, samemu można dopasować siłę ostrza do używanych materiałów. Nie zacina się i jest łatwa do wyczyszczenia z ewentualnych ścinków. Noże spisują się dobrze. Gdy zamawiałam maszynę zdecydowałam się na dokupienie noża do głębokiego cięcia, jednakże nadaje się on również do twardszego materiału. Fakt, że ostatnimi czasami używam maszyny bardziej sporadycznie, ale w okresie wakacji używałam jej codziennie, a nadal używam tego samego noża :) Jedynym moim rozczarowaniem jest mata do cięcia. W internecie jest mało informacji co do jej użytkowania i ochrony więc postępowałam według własnego uznania. Niestety bardzo szybko przestała się kleić i aktualnie rozważam opcję zakupu spreju do odnowienia maty. Mam jednak nadzieję, że to z mojej winy przestała się ona kleić. Z doświadczenia mogę doradzić, żeby po każdym użyciu oprócz pozbycia się ścinek oczyścić ją np. wałkiem do czyszczenia ubrań i przygotować folię do chowania jej, gdyż oryginalny plastik, który początkowo zabezpiecza powierzchnię klejącą po kilku razach się nie trzyma. Mimo tego, mata nadal spełnia swoją funkcję i po przyczepieniu papieru za pomocą np. taśmy można nadal wycinać wzory (najlepiej duże). Gdy mata się klei efekty pracy są naprawdę wspaniałe. Wycinałam ażury, a nawet małe litery. Podaję adres do strony z karteczką wykonaną całkowicie wycinankami z Cricut'a http://antiesart.blogspot.com/2016/07/slubna-kartka.html
   Jedyne co mogę dodać to to, że maszyna nie tnie materiału, ale za to radzi sobie z falowaną tekturą (i tu przydaje się nóż do głębokiego cięcia). Inne przydasie np. mazaki czy sprzęt do odrywania i oczyszczania wycinanek są nadal w idealnym stanie i sprawdzają się świetnie :) Sama strona Cricut zapewnia masę wzorów do cięcia, które przez pierwsze chyba 2 miesiące są za darmo, a potem przy wykupieniu pakietu, ale internet zawiera całe mnóstwo plików SVG gotowych dla maszyn tnących.
   Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że konkrety są dobrze ujęte :) Jakby nasunęły się jakieś jeszcze pytania proszę pisać :)

   Usuń
 2. Witam. Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedz która wiele mi wyjaśniła. Kartki Twego dzieła są śliczne i wyjatkowe. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Hejka. Właśnie zastanawiam się nad kupnem podobnej maszynki, też nie interesuje mnie ciągłe dokupowywanie wykrojników. Mam jedno pytanko. Czy ta maszynka nie pracuje bez internetu? Musi być dostęp do neta jak tylko chcesz pracować? Nie można projektować offline?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym jest cały problem, że maszyna wymaga dostępu do "cricut design space", który nie jest programem do pracy na komputerze, tylko stroną internetową. Wymagane jest więc założenie konta na stronie producenta. Jeżeli ktoś woli pracę na telefonie w aplikacji (która niestety też bez internetu nie ruszy) to istnieje jeszcze wersja plotera z Bluetooth. Z tego co się orientuję, to większość producentów decyduje się na internetową bazę wykrojników, gdyż są one ciągle uzupełniane. Fakt faktem, że większość jest płatna, ale cricut dla każdej maszyny ma bazę darmowych wzorów, a i istnieje możliwość dodawania własnych popranych z internetu i projektowania na bazie zdjęć :)

   Usuń

Antie's art © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka